Un bărbat de 76 de ani a fost prins conducând în municipiul Iași, deși avea permisul anulat. Polițiștii au deschis dosar penal și continuă cercetările.
Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Iași – Biroul Rutier efectuează cercetări într-un dosar penal deschis pentru infracțiunea de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
Ads
Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Iași, incidentul a avut loc la data de 24 iunie, când un bărbat în vârstă de 76 de ani a fost depistat conducând un autoturism pe raza municipiului Iași.
În urma verificărilor efectuate în bazele de date ale Poliției Române, oamenii legii au constatat că acesta figura cu dreptul de a conduce anulat.
Pe numele bărbatului a fost întocmit dosar penal, iar cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs fapta și pentru dispunerea măsurilor legale care se impun.
Conducerea unui autovehicul fără permis reprezintă infracțiune și este pedepsită conform prevederilor Codului Penal.
Jurnalul Regional Flux de stiri in timp REAL – Moldova, Iasi, Pascani

