STIRI DE ULTIMA ORA
Acasă » EVENIMENT » Două plângeri penale pe numele primarului Pintilie. Cercetări pentru abuz în serviciu
pmp
Pintilie Marius FACEBOOK VIDEO

Două plângeri penale pe numele primarului Pintilie. Cercetări pentru abuz în serviciu

Primarul municipiului Pașcani, Marius Pintilie este cercetat într-un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de abuz în serviciu. Este vorba despre două plângeri penale formulate de către consilierul local Sorin Olariu.

Mai precis, prima plângere face referire la faptul că ar fi încălcat prevederile legale cu privire la Codul Administrativ. A angajat un avocat fără acordul Consiliului Local, așa cum prevede legislația, într-un proces cu o asociație de proprietari din Pașcani unde președinte este o angajată a primăriei.

Cea de a doua plângere, tot pentru abuz în serviciu, face referire la faptul că în luna septembrie 2023 Pintilie a dispus și impus fără acordul Consiliului Local, la fel cum prevede legislația, instituirea unor sensuri unice în municipiul Pașcani. Este vorba despre strada M. Kogălnicenu și Aleea C. Neculce.

Conform legii era necesar pe lângă acordul Consiliului Local și avizul Poliției Rutiere Județene.

Întrebat de aceste aspecte primarul Marius Pintilie declarat că nu știe și nu ar avea cunoștințe de cele două plângeri. Asta ar însemna că în tot acest timp cei de la IPJ Iași nu și-ar fi făcut treaba. Am cerut un punct de vedere din partea lor iar răspunsul este următorul:

„La nivelul Inspectoratului de Poliție Județean Iași – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice se află în lucru un dosar penal în care se efectuează cercetări, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Pașcani, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de abuz în serviciu”, au transmis anchetatorii ieșeni din cadrul IPJ Iași în urma unei solicitări făcute de Jurnalul Regional.

Vom reveni cu amănunte!

About Catalin MIHAILA

Jurnalist Redactor - șef

Lasă un răspuns

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Verificare antispam *

x

Vezi și

Locul de muncă din România la care angajații lucrează doar 4 luni și sunt plătiți tot anul. Câți bani iau chiar și când nu lucrează

Telegondola din Mamaia funcţionează doar patru luni pe an, dar, cei 11 angajaţi, dintre care ...