Acasă » SPORT » FCSB s-a calificat în turul 2 al Europa League, după 4-1 la general cu Milsami Orhei
thomplast

FCSB s-a calificat în turul 2 al Europa League! După victoria din tur cu Milsami Orhei, 2-0, vicecampioana României s-a impus cu 2-1 în retur, pe terenul moldovenilor. FCSB a marcat ambele goluri în prima repriză.

Tabela a fost deschisă de tânărul Cristian Dumitru (minutul 4), care a marcat din interiorul careului, după o pasă a lui Răzvan Oaidă. Acesta din urmă a mărit diferenţa cu 3 minute înaintea finalului primei reprize, după o pasă a lui Dumitru. Milsami Orhei a ieşi mai mult la joc în partea secundă şi a marcat primul şi singurul gol al ”dublei” imediat după pauză (minutul 47), prin Vadim Bolohan. În turul 2 al competiţiei, FCSB va juca împotriva lui Alaşkert.

Alaşkert s-a calificat în turul secund după ce a trecut de echipa Makedonija GP, cu scorul de 6-1 la general. Armenii s-au impus cu 3-1 în tur, la Erevan, respectiv cu 3-0 în returul din Macedonia de Nord. Joi, s-a impus la Skopje graţie golurilor marcate de Uros Nenadovic (’21), Thiago Galvao (’68) şi Taron Voskanyan (’74).