S-au cinstit bine de Sfinţii Mucenici şi au rămas fără permis, după ce s-au aventurat la volan. În dimineața zilei de 9 martie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Iași au oprit pentru control, în municipiul Iași, un autoturism condus de un bărbat, de 38 de ani, din municipiul Iași.
Ads.
Întrucât emana halenă alcoolică, șoferul a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultând o valoare de 0,48 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În aceeași zi, agenții au oprit pentru control, tot în municipiul Iași, un autoturism condus de un bărbat, de 46 de ani. Și acesta a fost testat alcoolscopic deoarece emana halenă alcoolică iar rezultatul a fost de 0,64 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Un alt șofer a fost tras pe dreapta de polițiștii din cadrul Poliției Orașului Podu Iloaiei. Au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat, de 39 de ani, din localitatea Budăi. Conducătorul a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultând o valoare de 0,48 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Toți șoferii au fost conduși la o unitate medicală, unde i-au fost prelevate mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză, cercetările sunt continuate pentru stabilirea întregii situații de fapt.