Acasă » SPORT » România U21, scor decisiv cu Irlanda de Nord
thomplast

România U21, scor decisiv cu Irlanda de Nord

Naţionala de tineret a României a învins, ieri, la Voluntari, selecţionata Irlandei de Nord, scor 3-0 (0-0), în preliminariile Euro-2021. Irlanda de Nord a evoluat în inferioritate numerică din minutul 38. Dennis Man a fost lansat bine în adâncime, dar s-a ciocnit cu portarul Conor Hazard, în apropierea careului mare. Cei doi au petrecut aproximativ trei minute pe gazon, primind îngrijiri medicale. În minutul 48, Tudor Băluţă a deschis scorul, după o fază aglomerată petrecută în careul Irlandei de Nord. Adrian Petre a încercat de două ori să şuteze spre poartă, însă a trimis în blocaj, iar mingea a ajuns la jucătorul de la Brighton, care a trimis în plasă, după ce mingea a lovit bara iniţial. În minutul 59, Valentin Mihăilă a primit în interiorul careului de la Dennis Man, Oaidă a lăsat mingea să treacă, iar jucătorul Universităţii Craiova a şutat în forţă, reuşind să ducă scorul la 2-0. Scorul final a fost stabilit în minutul 67, când Andrei Ciobanu a punctat pentru 3-0. Jucătorul de la FC Viitorul a primit în careu de la Adrian Petre şi a şutat la colţul lung, învingându-l pe portarul Irlandei de Nord. Pentru România U21 a fost a doua victorie consecutivă în preliminarii cu 3-0, după cea obţinută la Ploieşti, joi, contra Ucrainei. Selecţionerul Mirel Rădoi a folosit următorii jucători: Vlad – Boboc, Chindriş, Paşcanu, Raţiu (’63- Velisar) – Ciobanu, Băluţă (’79 – Grigore), Oaidă – Mihăilă (’69 – Drăguş), Petre (’69 – Ganea), Man (’69 – Neicuţescu). Într-o altă partidă disputată ieri, Danemarca a învins Finlanda în deplasare cu 1-0. Clasament: 1.Danemarca – 9 p (3j); 2. Finlanda – 7 p (4); 3. România – 6 p (3); 4. Ucraina – 3 p (3); 5. Irlanda de Nord – 2 p (4); 6.Malta – 1 p (3). Următorul meci al tricolorilor U21 va avea loc pe 14 noiembrie, cu Finlanda, tot pe teren propriu.